İç Güçler

Biliyor musunuz içimizde, derinlerimizde sadece travmalar ve acılar yok. Orada bir sürü güzellikler var. Hepsine “İç Güçler” diyorum ben. Terapide kaynak kelimesi de kullanılıyor.

İnsan sadece geçmişe acılarını bulmak için dönmemeli. İç güçlerini keşfetmek için de dönmeli. Bizler insanı iç güçlerini harekete geçirerek de iyileştirebiliriz. İç güçleri sıralayayım size.

Yıldızanılarımız

Benim ürettiğim kavram. Bize huzur, mutluluk, gurur, değerlilik veren en güçlü anılarımız. 3 yıldızanınızı bence hemen belirleyin.

Güvenli Yerimiz

Kendimizi güvende hissettiğimiz hayali ya da gerçek bir yer. Biraz düşünmekle bulabiliriz.

Güçlü Yönlerimiz

Kendimizde güçlü gördüğümüz yönler. Nelerde iyiyiz? Neleri iyi yapıyoruz? 5 tanesini bulmak için çabalayalım bence.

İyi Huylarımız:

Hepimizin var böyle huyları. Sabır, yardımseverlik, cömertlik, merhamet vs. Hatırlamak zorsa en yakın arkadaşlarımıza sorabiliriz pekâlâ.

Başarılarımız

Aldığımız ödüller, takdirler, güzel notlar, övgüler, tebrikler… Başarılarınız deyince aklınıza neler geliyor?

Aştığımız Engeller:

Hayatınızda geride bıraktığınız, üstünden şöyle ya da böyle aşıp geçtiğiniz engeller. Bakıp “Çok şükür bunları da aştım” dedikleriniz.

Mutluluk Albümümüz

Hayatımızın mutlu anlarının fotoğrafını çeksek nasıl bir albüm çıkardı ortaya? En güçlü olanlarına yıldızanı diyoruz. Ama albümde hepsi var.

Sevgi Şelalelerimiz

Kalplerimize kendi kalbinden sevgi aktaran, kalbimizi sevgi ile dolduran kişiler. Büyükler, küçükler, vefat etmiş olanlar ya da yaşayanlar. Akrabalar, öğretmenler ve dostlar…

Zor zamanlarla baş etmenin önemli bir yolu bu iç güçleri harekete geçirmek. Bizim için ve çocuklar için..