Kadında “Ve”, Erkekte “Veya”

Ara ara kadın ve erkek farkları üzerine yazıyorum. Birbirimizi tanımak iletişimi ve hayatı kolaylaştırıyor çünkü.

Erkeklerin daha basit bir seçim mekanizması var. Seçim yaparken bir tek özellik ile ikna olabiliyorlar mesela. Buna “veya prensibi” diyelim.

Eş seçerken yüzü güzel ‘veya’ huyu güzel ‘veya’ fiziği güzel gibi bir tek kriter bir kadını seçmesi için yeterli.

Aslında bir ürün alırken de veya prensibi işliyor erkeklerde. Bir ürünün fiyatı ‘veya’ rengi ‘veya’ kumaşı seçim için yeterli olabilir.

Kadınlarda ise geçerli olan prensip “ve prensibi”. Eş seçerken çekici ‘ve’ özgüvenli ‘ve’ nazik ‘ve’ güçlü gibi birkaç kriterin bir araya gelmesi ile seçim yapabiliyorlar. Bu nedenle ‘zor beğenen’ olarak nitelendiriliyorlar.

Kadınlar bir ürün alırken de fiyatı ‘ve’ rengi ‘ve’ kumaşı ‘ve’ gibi birçok özelliği yan yana görmek istiyorlar. Bu nedenledir ki alışverişte erkekler daha hızlı karar verirken kadınların karar verme süreçleri uzun sürüyor. Bu nedenle erkekler kadınların uzun süren alışverişlerinden şikayetçiler 🙂

Bu durum cinsellikte de geçerli. Bir göğüs ‘veya’ popo ‘veya’ bakış ile erkek cinselliği harekete geçebiliyor. Kadının ise kendini güvende ‘ve’ karşı konulmaz ‘ve’ fiziksel açıdan sağlıklı hissetmesi gibi birkaç faktörün bir araya gelmesi gerekiyor.