Okulda Yıldızanı

Yıldızanı kavramı 10 Kasım 2021’de benim ürettiğim bir kavram. Hayatımızın en kötü anıları için travma kelimesi var da en ışıltılı, parlak anıları için neden bir kelime olmasın düşüncesi ile çıktı.

Kavram sizler tarafından çok sevildi ve tutuldu. Birçok öğretmen ve rehber öğretmen okullarında bunu etkinliğe çevirdi. Okulda kullanım önerilerini yazayım.

Yıldızanı Panosu:
Öğrencilere yıldız şeklinde renkli büyük kağıtlar verilir. Buraya bir yıldızanısını yazması istenir. Yıldızlar sınıf panosuna asılır.

Yıldızanı Kavanozu:
Öğrencilerin evden küçük bir kavanoz getirmesi istenir. Öğrencilere yine yıldız şeklinde 3 kağıt verilir. Her öğrenci 3 anısını bulur ve yazar kavanoza atılır. Her hafta bu kavanoza ekleme yapılabilir.

Yıldızanı Defteri:
Anı defteri gibi bir defter alınır. Çocuk bu deftere ilk kendi yıldızanısını yazar. Sonra defter eve gönderilir ve çevresindeki kişilerden bir sayfaya o çocukla ilgili bir yıldızanısı yazması istenir. Sınıf içinde de arkadaşlar birbirine anı yazabilir.

Yıldızanı Albümü:
Çocuk resim defterinin bir kısmını ya da yeni bir resim defterini yıldızanıya ayırır. Girişine kapak yapar. Sonra da yıldızanılarını hatırlayıp deftere çizer. Dilediği kadar ekleme yapılabilir.

Sizin de bir yıldızanı kavanozunuz olsa bu kavanoza ilk hangi anıyı eklerdiniz. Yorum kısmına yazarsanız sevinirm.