Tehlikeli Sular

Günümüzde yaygınlaşan içinde fayda barındırsa da bolca tehlike içeren 5 yaklaşım var:

Enerjiciler: Alfa, beta, teta, kuantum gibi isimlerle karşımıza çıkar. Evet, insanın bir enerji bedeni var. Bu bedendeki aksaklıklar insanın biyolojisini ve psikolojisini etkiler. Ancak enerji öyle hassas, ince bir alan ki ehliyetsiz biri enerji alanınızı karmakarışık edebilir. Üstelik müdahale edenin enerji rengi size bulaşır, onun karanlığı sizi kirletebilir. Enerji varlıklarla aranızdaki duvar incelebilir. Çoğu zaman hissedilen iyilik halleri geçicidir.

Zikirciler/Esmacılar: Bakıyoruz alim ve ehil olmayan kişiler hesaplarında bilmem kaç sayıda zikir, dua, esma, tılsım tavsiye ediyor. Bereket için, aşk için, çocuk için vs. Yaşantısında, halinde göremediğimiz din kavramını söylemlerinde bolca görüyoruz. Uluorta zikir dağıtan bu kişiler dini açıkça kullanıyorlar bana göre. Dua, zikir tabi ki faydalı ama Kuran ve Hadislerde önerilen dualar insana hayli hayli yeter.

Temizlikçiler: Bilinçaltı ya da geçmiş temizlikçileri. Bilinçaltı (doğrusu bilinçdışı) kavramı var. Burada birikmiş negatif duygu ve dürtülerimiz de var. Ama bilinçaltını temizlemek diye bir şey yok. Bilinçaltı insanın bağırsakları gibi. Yediğimiz her şeyin bağırsağa etkisi var, yaşadıklarımızın da. Aman dikkat, her eline endoskopi cihazını alanın eline bağırsağınızı bırakmayın. Temizlik yapalım derken bolca mikrop kapıp, bilinçaltınızı dağıtabilirsiniz.

Nöroformatçılar: Bakıyoruz bir kişi çıkıyor Instagram canlı yayınında insanların travmasını açıyor, kendince ürettiği birkaç dokunuşla şifa dağıtıyor. Üç beş kişi iyileşirken diğerleri açılmış yaraları ile baş başa kalıyor. EMDR gibi güvenilir bir yöntemi öneririm Nöroformat yerine.

Dizimciler: Bir dizi ile aile dizimi popüler oldu ama oldukça riskli. Uygulayıcıların çoğu yetkin değil. Günümüzü analiz etmeden geçmişi kurcalamak, bir enkaz altında kalmakla sonuçlanabilir. Geçmişte saplanıp kalabilirsiniz.

Asıl tehlike ise bu 5 alanın eğitimi teyzelere ve amcalara yani herkese 2 günde veriliyor. Ortada bir sürü candan edecek yarım doktor var. Aman dikkat. Birkaç oturumluk şovlar yerine klasik psikoterapi daha güvenlidir.