TUK

Şimdi sizinle bir sır paylaşayım. Siz de herkesle paylaşın ama. Geçen gün iş çıkışı telefon geldi. Çocuklarla çalıştığım için TUK’da beni de görmek istemişler. Kabul ettim. Çünkü merak ediyordum nasıl çalıştıklarını. Bu arada TUK’u bilmeyenler olabilir. Normal, gizli bir örgüt. Travma Uydurma Komitesi’nin kısaltması. Gizli, çok gizli 🙂

Toplantı Balat’da bir mahzendeydi. Girişte el bastıkları kitaplar vardı. Bowbly’nin bağlanma ile Levine ve Van der Kolk’un travma kitapları. Ben de akışı bozmamak için el bastım tabi. Toplantı gizli kalacaktı.

Böyle gizli toplantılarda siyah pelerin giyilir, kimse kimseyi tanımaz. Kimlikler gizli kalır, oda loş olur falan. Hakkını yemeyeyim, bu üretken ekip çocukla çalıştığı için herkes sevdiği çocuk kahramanlarından birinin kostümünü giyiyordu pelerin yerine. Cinderella mı dersin, Süperman mı, hepsinin kostümünü gördüm. Ben de odadan Pembe Panter kostümünü aldım ve yerime oturdum. Başkan ABD’den canlı bağlanıyordu, Şirin Baba kostümü giymişti. Çok da sevimliydi açıkçası. Şöyle seslendi:

“Arkadaşlar elimizdeki travmaları tükettik, yeni çocuk travmaları uydurmamız gerek. Aynı şeyleri dinlemekten halk sıkıldı. Annelere yeni suçluluk konuları üretelim. Fikri olan var mı?”

Taş Devri’nden Beti söz aldı: Ben buldum. Eğer çocuğa yüzme öğretilmezse bu travmadır, istismardır.

Ben şaşırdım ama masada bir alkış, bir takdir görmeniz lazım.

Kulesinden Rapunzel söze girdi: Çocuğu gıdıklamak travmadır.

Ben “Yok artık” derken yine alkışlar.

“Çocuğa kızmak travmadır”

“Çocuk konuşurken onunla göz teması kurmamak istismardır”

“Emzirirken öte yana bakmak travmadır”

“Şurubu zorla içirmek en büyük travmadır.”

“Ödül vermek istismardır.”

Allah’ım uyduran uydurana 🙂

Başkan memnun değildi. Hepsi daha önce uydurulmuş ve tüketilmişti. Bana döndü. Siz Pembe Panter:

“Sayın Başkan, çocuk kokulu gaz çıkardığında hoşnutsuz yüz ifadesi takınmak çocuğu duygusal olarak örseler ve bence travmadır.”

Tüm ekip ayakta alkışladı. Yılın Travma Uydurma Uzmanı ödülünü alacağım yakında. Çocukların gazıyla ilgili travma duyarsanız benim fikrimdir, söyleyeyim 🙃