Yıldızanı

Travma kelimesini hepimiz biliyoruz. Oldukça popüler günümüzde. Travmanın tam aksi bir kavram ararken ürettim “Yıldızanı” kelimesini. Anlatayım:

Psikolojimize negatif düşünceler, inançlar, duygular eken; olumsuz duyumları bedene aşılayan dehşet veren örseleyici olaylara travma diyoruz.

Hayatımız tamamen travmalardan ibaret değil ki. Bizim travmalar kadar güçlü pozitif anılarımız da var. Ruhumuza olumlu inançlar, duygular eken anılar.

Bir gün negatif anılar için kelimemizin olduğunu ama güçlü pozitif anılar için olmadığını fark ettim.

Doruk deneyim veya zirve deneyim kavramları var ama benim kastettiğim anlamı karşılamıyor. Epey bir düşünme sonrasında aklıma geldi “Yıldızanı”.

Mutlu, huzurlu, sevinçli, dinlenmiş, sevgi dolu, güven dolu ve gurur dolu hissettiğimiz pek çok anı var. Ama bunların bazıları çok yoğun ve yıldızanı dediğim bu anılar.

Günümüzde psikoloji negatife odaklanmaktan çıkıp pozitife daha çok odaklanıyor. Çözüm Odaklı Terapi, Kabul Kararlılık Terapisi, Narratif Terapi bunlardan en bildiklerimiz.

Terapide ve hayatımızda “Yıldızanı” kelimesine daha çok yer verelim diyorum. Böyle de iyileşmek mümkün bence.

Hatta hemen başlayalım. Hayatınızın temel 3 yıldızanısını düşünün. Bulması zor olabilir. Bulana kadar kazmaya devam 🙂 Hep travmaları yukarı çektiğimiz için onlar aşağıda kaldı…