Erkekte Güç, Kadında Güzellik

Geçenlerde erkekler üzerine yaptığım soru-cevap çok ilgi gördü. Her iki cins birbirini tanısa sorunlar daha az olacak ilişkilerde bence. Orada kısaca belirttiğim bazı konuları yazacağım. İlk konumuz güç.

Bu dünyada kadınların temel arayışı ve motivasyonu GÜZELLİK. Kadınlar güzelleşme peşinde koşuyor. Kuaförler, güzellik merkezleri, estetik akımı hep kadının bu yönünü besliyor.

Erkeklerin temel motivasyonu ise GÜÇ. Erkekler hep güç peşindeler. Kız çocukları ‘prensesim, güzelim, kraliçem’ diye sevilirken erkek çocukları “aslanım, paşam’ diye seviliyor. Erkek çocukları küçüklükten itibaren savaş, mücadele ve rekabet oyunları oynuyor. Güçlü süper kahramanlara bayılıyorlar. Büyüdükçe spor merkezlerinde kas geliştirmeye gidiyorlar. Siyasette iktidar mücadelesi, koltuk kavgası, devletlerin savaşı erkeklerin bu yönü ile çok ilişkili. Ya da makam merakı. Hayvanlar aleminde bile horoz dövüşü, boğa güreşi var.

Sosyal medyada erkekler kaslarını, arabalarını, lüksünü paylaşırken kadınlar güzel bulduğu tarafını paylaşıyor. Temel motivasyon ile alakalı.

Karşı cinsimizi etkilemek gibi temel bir dürtümüz var. Bunu güzellik ve güçle yapıyoruz. Erkek kadında güzellik arıyor, kadın erkekte güç. “Kadınlar paraya bakar” algısı yanlış. Para, makam, statü kadınlar için güç göstergesi sadece.

Kadına güzelliğiyle ilgili kötü söz söylemek ne kadar yıkıcı ise erkeğe de güç alanında eleştiri yöneltmek o kadar kırıcı. Açık, sert eleştiri erkeğin güç alanına bir saldırı. “Adam mısın, erkek misin, beceriksiz” gibi sözler en kırıcı olanı. Kadına denilen “çirkin, şişko” sözleriyle eşdeğer.

Erkek evinde kendini güçlü hissetmezse güçlü hissettiği alana kaçıyor. İşinde güçlü hissediyorsa işkolik, oyunda güçlü hissediyorsa oyun bağımlısı olabiliyor.

Gücü ebeveyni ya da eşi tarafından elinden alınmış erkekler pasif oluyor içine kaçıyor. İnisiyatif alamıyor. Bu erkekleri sonra kadınlar da sevmiyor.

Çocuk yetiştirirken ve evlilik ilişkisinde GÜÇ ve GÜZELLİK alanını beslemek mutluluk için çok önemli. Bu iki alana yönelik eleştiri ve şaka yaparken ise çok ama çok dikkat etmek gerekiyor.