İğrenç̧ Erkekler, Cadaloz Kadınlar

Yakın gelecekte iki cins yan yana gelemeyeceğiz. Birliktelik pek mümkün olmayacak. Aşk istisna. Anlatayım...

Hemen hemen hepimiz karşı cinsimiz tarafından incitildik. Yaşamak incinmek demek aslında, önceden de vardı, yeni değil. Bir farkla..

Günümüzde bedenen, ruhen erkek eli ile incinmiş̧ kadınlar gün boyu erkeklerle ilgili kötü̈ hikayeler biriktiriyor. Bu hikayelere dikkat kesiliyorlar. Onlara tutunup yaralarına merhem sürmeye çalışıyorlar. “Tüm erkekler böyle” genellemesi ile öfkelerini diri tutup, mağdur kadınlar topluluğunda teselli arıyorlar.

Bazen meşhur psikologların paylaşımlarında buluşup “iğrenç̧”, “duygusal olarak gelişmemiş̧”, “işten anlamaz”, “ekrandan başını kaldırmaz”, “iletişim özürlü̈”, “bencil” erkeklere öfke kusarak toplu bir ayin yapıyorlar. Kahrolsun iğrenç̧ erkek topluluğu, yaşasın kutsal kadın ve ana topluluğu.

Erkekler cenahında da durum aynı. Sivri dille incitilmiş̧, talepler içinde boğulmuş̧, eş-baba rollerinde eksi not almış̧, sosyalleşmesine ket vurulmuş̧, fiziksel ihtiyaçları onlara lütuf olarak sunulmuş̧, romantik olmamakla suçlanan bu erkek güruhu da kendince hikayeler biriktiriyor.

Bu erkekler sosyal medyada yoklar. Yorumlarda yoklar. Evde yoklar. Kendi iç̧ dünyalarına ya da gizlice inşa ettikleri paralel dünyalarında yaşıyorlar. Her geçen gün evlilikten soğuyorlar. İçlerindeki acıyı “Bekarlık sultanlıktır”, “Evlenip başını yakma”, “İzin belgesi ile evden çıkarsın”, “Önce gez toz sonra evlenirsin” gibi espriler ile örterek yeni nesle aktarıyorlar. Evlenenlere acıyan gözlerle bakıyorlar.

“Kendini ezdirme”, “Kimseye muhtaç̧ olma”, “Kendi ayakların üzerinde dur” söylemleri ile bilenmiş̧ olarak ilişkiye giren kadınlar ve evliliğin bir esaret olduğu algısı ile büyüyen erkekler. Bu denklemden birliktelik çıkabilir mi?

“Hayatın merkezine kendini al, başkalarını memnun etme çabasına girme, bu hayat senin ve bir defa geleceksin” gibi uzman söylemlerini de denkleme eklediğimizde işler iyice karışıyor.

Aman dikkat diyorum sadece, iki cinsi birbirine düşman eden söylemlere dikkat!